Bugün sizlere Laravel üzerinde geliştirdiğim bir eklentiden bahsetmek istiyorum. Bazı projeler için birden fazla temanın kontrol edilebileceği bir mekanizma gerekebiliyor. Örneğin bir haber yazılımı veya bir e-ticaret yazılımı yapıyorsanız tema yönetim sistemi kaçınılmaz oluyor. Geliştirdiğim bir proje için yine böyle bir yapıya ihtiyaç duydum ve bunu genelleştirmek adına Laravel altyapısında open-source bir eklenti geliştirmeye karar verdim.

Nedir bu Laravel Theme derseniz, sizin için otomatik tema yönetim sistemi oluşturmaktadır. Artisan komutu ile kolayca yeni bir tema yaratabilirsiniz. Üstelik temelde ihtiyaç olan gerekli olan blade ve assets yapısını otomatik oluşturmaktadır. İleriye dönük olarak gelecek yeni özelliklerle birlikte tam bir Template Engine yapısına dönüştürmeyi hedefliyorum.

Kurulum

Composer ile paketi projenize ekleyin.

Laravel 5.5 altı sürüm kullanıyorsanız config/app.php dosyanıza aşağıdaki komutları ekleyiniz.

Son olarak publish komutunu kullanarak ayar dosyasını oluşturun.

Kullanım

Aşağıdaki artisan komutunu kullanarak yeni bir tema kalıbı oluşturabilirsiniz.

Tema kurulumu 3 adımdan oluşmaktadır. Tema adınızı yazdıktan sonra sizin yerine view ve asset dosyalarının oluşturmak için soru sormaktadır. Detaylı dökümantasyon için github hesabına bakabilirsiniz.

https://github.com/bkeremm/laravel-theme

Geliştirmeye katkıda bulunmak isterseniz kapımız her zaman açık 🙂

0 Shares:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like